Zostań dziennikarzem i twórz radio! Słuchaj SoVo!

Jesteśmy właśnie w trakcie tworzenia senioralnych oddziałów radia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

Jeśli chcesz dołączyć do senioralnej społeczności radiowej i razem ze swoimi kolegami tworzyć audycje radiowe oraz działasz na Uniwersytecie Trzeciego Wieku (w dowolnym miejscu w Polsce), to koniecznie zapoznaj się z naszym projektem!

Jakie możliwości daje udział?

 • Dołączenie do pierwszej w Polsce senioralnej społeczności radiowej
 • Uczestnictwo w darmowych szkoleniach stacjonarnych i wirtualnych, dostęp do bazy materiałów dydaktycznych tworzonych przez ekspertów
 • Uczestnictwo w darmowym wyjeździe integracyjno-szkoleniowym poza teren UTW
 • Nauka lub rozwój umiejętności poruszania się po Internecie w celu poszukiwania informacji
 • Tworzenie unikalnych materiałów na portal radiowy dla seniorów
 • Nauka obsługi sprzętu dziennikarskiego, oprogramowania i aplikacji do tworzenia ciekawych materiałów prasowych
 • Budowanie i doskonalenie warsztatu dziennikarskiego i poznanie procesu nadawania audycji radiowych
 • Naukę emisji głosu

Uwaga! Każdy uniwersytet, który weźmie udział w projekcie otrzyma na własność zestaw sprzętu: laptop, tablet, mikser dźwięku, mikrofon, dyktafon, zestaw do transmisji obrazu

Co zrobić aby się zgłosić?

Chętnie odpowiemy też na wszystkie dodatkowe pytania. Na zgłoszenia czekamy do końca września 2020 r

Pierwsze szkolenia rozpoczną się już w grudniu 2020 r., a Senioralna Grupa Radiowa rozpocznie prace od stycznia 2021 r.

Dokładniejsze informacje na temat całego projektu

Realizujemy Projekt „SoVo – dostępne radio internetowe”

Wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Fundacją Zaczyn realizujemy Projekt „SoVo – dostępne radio internetowe”.

Jeszcze w tym roku powstanie pierwszy w Polsce, ogólnodostępny portal radiowy dla osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych – przyjazny seniorom i osobom z niepełnosprawnościami.

Projekt oparty jest na uznanej w Europie dobrej praktyce Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). 

W całej Polsce powstanie 15 Senioralnych Grup Radiowych oraz 15 Grup Radiowych OzNI, w których łącznie działać będzie 140 dziennikarzy – amatorów. Materiały na portal radiowy będą przygotowywane przy wsparciu ekspertów projektu.

więcej informacji o projekcie

Magdalena Janczewska – prezeska Fundacji Pro Cultura wyróżniona w XII edycji konkursu Bizneswoman Roku

18 czerwca poznaliśmy listę laureatek XII edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku – najstarszej i największej inicjatywy, w której nagradzane są przedsiębiorcze Polki oraz Liderzy działający na rzecz równości w biznesie. 

Magdalena Janczewska otrzymała wyróżnienie w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”.

Finalistki zostały wyłonione przez Loże Ekspertów, w których skład wchodzą polscy start-uperzy, inwestorzy, przedsiębiorcy społeczni, innowatorzy oraz eksperci i ekspertki z różnych obszarów – od sprzedaży i strategii cenowych, po zarządzanie strategiczne, modele biznesowe, marketing czy wykorzystanie nowych technologii. Ostatecznego wyboru laureatek dokonało Jury Główne pod przewodnictwem Dr Ireny Eris. W konkursie Bizneswoman Roku rozdano już ponad 100 statuetek.

więcej: https://bizneswomanroku.pl/laureatki/

Kompetencje cyfrowe i medialne – to główne obszary działania Fundacji Pro Cultura. W swoich projektach Organizacja uczy nie tylko programowania, czy też bezpiecznego i sprawnego korzystania z Internetu, ale skupia się także nad takimi aspektami jak weryfikacja źródeł informacji, walka z hejtem, czy też kultura online. Szczególnie w okresie pandemii kładzie także nacisk na dużą role Internetu jako okna na świat i mostu między ludźmi.

– Wierzymy, że dzięki świadomemu korzystania z nowych mediów tworzymy otwarte, kreatywne i nowoczesne społeczeństwo. Dzięki Internetowi możemy rozwijać swoja pasje i zainteresowania, uczyć się, komunikować z ludźmi, obcować z kulturą oraz sztuką i to bez względu na to gdzie mieszkamy  – mówi Magdalena Janczewska.

Fundacja realizuje szereg działań dla osób z różnych grup społecznych – uczniów, nauczycieli, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami, w tym z małych miejscowości, którzy szczególnie są zagrożeni wykluczeniem cyfrowym.
Jednym z najnowszych projektów jest Radio SoVo – pierwsze w Polsce ogólnodostępne radio internetowe dla osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych – przyjazne seniorom i osobom dorosłym z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Audycje na portal przygotowują sami seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnością intelektualną z 30 odziałów w całej Polsce. Jednak SoVo to nie tylko radio – to przede wszystkim ogromny portal, który jest narzędziem pozwalającym w przyjazny sposób podnosić swoje kompetencje cyfrowe. 

Radio SoVo – dostępne radio internetowe, pierwszy taki portal w Polsce!

W piątek, 11 grudnia 2020 r. startuje portal Radia SoVo (www.radiosovo.pl). Wyjątkowe miejsce w wirtualnym świecie. Pierwszy w Polsce portal internetowego radia przygotowany dla seniorów i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wszystkie audycje i materiały wideo przygotowują osoby z NI oraz seniorzy. Zaangażowania i pomysłów nie brak.

Siłą napędową portalu są dziennikarze-amatorzy. W całej Polsce powstało już 30 Oddziałów Radia SoVo. Jako pierwsze, w październiku pracę rozpoczęło 15 Grup Radiowych osób z niepełnosprawnością intelektualną (m.in. z Nidzicy, Wyszkowa, Tczewa, Jarosławia, Poznania czy Bytomia). Wspierają ich w tym specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Pierwsze przygotowywane przez Grupy audycje i wideo są już opublikowane na portalu.

Od nowego roku ruszają natomiast Senioralne Grupy Radiowe, wyłonione przez Uniwersytety Trzeciego Wieku w całej Polsce. Do rodziny Radia SoVo dołączą dojrzali dziennikarze m.in. z Kołobrzegu, Gniewa, Giżycka, Sanoka, czy Łodzi. Pierwsze efekty pracy seniorów zobaczymy w lutym 2021 r. Łącznie prace nad portalem prowadzić będzie 140. dziennikarzy.

Radio na fali internetowej

 Audycje na portalu są dostępne w formie podcastów, z czasem radia będzie można posłuchać w wybrane dni tygodnia na żywo. Gdy do działania ruszy wszystkie 30 Grup, co miesiąc na portalu pojawi się co najmniej 60 nowych materiałów radiowych i wideo. Tematem przewodnim grudnia jest bezpieczeństwo w sieci. Już teraz w dziale audycji i wideo można znaleźć materiały dotyczące tego, jak radzić sobie z hejtem, łańcuszków szczęścia, czy też konstruowania bezpiecznych haseł. Powstały również nagrania tworzone z myślą o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.

Realizujemy nasz projekt w trudnych warunkach panującej pandemii, ale nie gasi to naszego entuzjazmu. Radiowcy sami nagrywają i montują materiały, przygotowują się do tematów robiąc research w sieci. Dopiero wystartowaliśmy, ale wielu audycji nie powstydziłyby się profesjonalne stacje radiowe. Jestem ogromnie dumna z efektów – mówi Magdalena Janczewska, redaktorka naczelna portalu Radia SoVo, kiedyś wieloletnia dziennikarka prasowa, a obecnie prezeska zarządu Fundacji Pro Cultura.

I jak podkreśla, redakcja działa bardzo profesjonalnie.

Mamy kolegia online, podczas których ustalamy tematy i omawiamy pomysły na to, co powinno znaleźć się w ramówce. Słuchacze mogą się spodziewać relacji, sond, informacji, wywiadów z ciekawymi gośćmi, a nawet listy przebojów – dodaje naczelna.

Zdaniem Anny Kwiatkowskiej, koordynatorki projektu ze strony PSONI, która od ponad dziesięciu lat wdraża informatykę do terapii i edukacji osób z NI, portal jest miejscem, gdzie dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają szansę wypowiedzieć się na tematy ich dotyczące, jest przestrzenią, gdzie można usłyszeć ich głos.

Portal skierowany jest do wszystkich, ale w projekcie istnieją też grupy słuchaczy. To 30 grup z różnych miejscowości w całej Polsce, którzy aktywne słuchają audycji, komentują, biorą udział w zaproponowanych konkursach czy sondach. Dzięki temu osoby te podnoszą swoje kompetencje cyfrowe. Portal więc jest unikalnym miejscem kontaktu i wymiany informacji między dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Myślę, że jest to pierwsza w Polsce, a może i w Europie, taka inicjatywa – dodaje Anna Kwiatkowska.

W Polsce brak także portalu radiowego przyjaznego seniorom.

W przyszłym roku, gdy pracę zaczną Senioralne Grupy Radiowe, wtedy to miejsce będzie zapełni się audycjami tworzonymi przez i dla osób dojrzałych. W 2021 roku całej Polsce rozpoczną się także szkolenia dla seniorów, gdzie będziemy podnosić ich kompetencje cyfrowe. Portal będzie w nich bardzo ważnym narzędziem edukacyjnym i jestem przekonany, że liczba dojrzałych jego użytkowników zacznie rosnąć lawinowo – mówi Przemysław Wiśniewski dyrektor Fundacji Zaczyn, partnera merytorycznego projektu.

Na portalu można także poczytać

 Portal to nie tylko nagrania i audycje na żywo. Już teraz dostępna jest biblioteka tekstów eksperckich przygotowanych przez Fundację Pro Cultura, PSONI oraz Fundację Zaczyn. Artykuły są podzielone na 9 kategorii: wizerunek, kultura, bezpieczeństwo, praca, zakupy i bank, podróże, relacje, wiedza, hobby i czas wolny.

Baza wiedzy powstała, aby zgromadzić w jednym miejscu informacje i porady dotyczące poruszania się po Internecie. Teksty są dostępne w formacie łatwym do czytania i zrozumienia. Z założenia portal jest dostosowany do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, słabowidzących oraz w starszym wieku – mówi Daria Sowińska Milewska z Fundacji Pro Cultura, która odpowiada w projekcie m.in. za dział Biblioteka.

W tekstach znajdziemy konkretne wskazówki i instrukcje korzystania z aplikacji oraz stron internetowych. Dowiemy się jak zrobić zakupy przez Internet, jak podróżować nie wychodząc z domu, jak organizować wirtualne spotkania i komunikować się z bliskimi. Odwiedzający portal przeczytają też o zasadach bezpieczeństwa w Internecie, ochronie danych i wizerunku. W bibliotece na użytkowników czekają linki do przydatnych zasobów sieci, filmów, książek, artykułów.

Portal prowadzi Fundacja Pro Cultura – lider projektu razem z PSONI oraz Fundacją Zaczyn.

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą playlistą zawierającą wybrane piosenki z radiem w tytule. Specjalnie dla słuchaczy przygotował ją zespół Fundacji Pro Cultura.

Kontakt dla mediów

Magdalena Janczewska

Redaktorka Naczelna Portalu Radio SoVo – dostępne radio internetowe

E-mail: magdalena.janczewska@radiosovo.pl

Tel.: 0-606-270-269

Więcej o projekcie „SoVo – dostępne radio internetowe”

„SoVo – dostępne radio internetowe” to innowacyjny projekt, którego celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych. Projekt oparty jest na uznanej w Europie dobrej praktyce Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI).

 • Okres realizacji: luty 2020 – wrzesień 2022
 • Budżet projektu: 4 864 057,47 zł
 • Źródło dofinansowania: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
 • Partnerzy: Fundacja Pro Cultura (lider), Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Fundacja Zaczyn

Projekt posiada 3 główne elementy:

 • Portal radiowy
 • Grupy Radiowe i Grupy Podnoszące Kompetencje Cyfrowe (inaczej Grupy Słuchaczy)
 • Szkolenia i warsztaty

Portal radiowy

Portal jest tworzony we współpracy z kołami PSONI, Uniwersytetami Trzeciego Wieku oraz studentami. Jest sercem całego projektu i jego najważniejszym elementem. Portal to miejsce stworzone specjalnie dla OzNI, osób z ich otoczenia oraz dla seniorów. Pełni funkcję narzędzia pozwalającego zdobyć wyższe kompetencje cyfrowe. Na jego stronach użytkownicy będą mogli odnaleźć informacje o tym,  jak swobodnie poruszać się w wirtualnej przestrzeni i wykorzystywać zasoby Internetu do pracy, nauki, rozwoju swojej pasji i budowania relacji z innymi. Tematyka poruszana na portalu będzie szeroko obejmowała wszystkie sfery życia jego użytkowników.

Oddziały Radia SoVo

W całej Polsce do grudnia 2020 roku powstanie 30 Oddziałów Radia SoVo (15 Senioralnych Grup Radiowych utworzonych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku oraz 15 Grup Radiowych Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną utworzonych w placówkach PSONI), w których łącznie działać będzie 140 dziennikarzy – amatorów. Każdemu oddziałowi Radia przewodzić będzie przeszkolony Lider. Odziały zostały wyposażone w specjalistyczny sprzęt: m.in. mikrofony, dyktafony, miksery dźwięku, kamery, statywy, laptopy i tablety.

Grupy Słuchaczy

30  grup dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną wspieranych przez przeszkolonych Liderów. Zadaniem tych grup jest aktywne słuchanie audycji, korzystanie z materiałów wideo i biblioteki materiałów edukacyjnych, a przez to zwiększanie swoich kompetencji cyfrowych, co prowadzi do podniesienia jakości ich życia i pełniejszego włączenia w życie społeczne.

Szkolenia i warsztaty

W trakcie trwania projektu zostanie przeprowadzonych ok. 4 900 godzin szkoleń. Na szkoleniach i warsztatach uczestnicy będą mogli zdobyć praktyczne umiejętności oraz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie: utrzymywania relacji z bliskimi oraz kontaktów towarzyskich, dbałości o prywatność, wyszukiwania informacji, aktywnego spędzania czasu wolnego i rozwijania swojego hobby. Szkolenia mają także na celu zapoznać słuchaczy UTW, osoby z NI oraz studentów z zasadami funkcjonowania portalu radiowego oraz pokazać im się jak korzystać z materiałów dydaktycznych umieszczonych na portalu i aktywnie brać udział w edukacji online. Członkowie grup radiowych dowiedzą się jak tworzyć materiały wideo, zdobędą lub udoskonalą swój warsztat dziennikarski, a także poznają zasady emisji głosu. Łącznie przeszkolonych zostanie 5025 osób, a portal będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych jego tematyką.

Uwaga!

Fundacja Pro Cultura prowadzi nadal nabór UTW, które chciałyby dołączyć do projektu.

W całej Polsce będą odbywać się szkolenia dla seniorów, zarówno cykliczne, jak i jednorazowe.

Informacja o szkoleniach dla seniorów

Aleksandra Jasińska

Specjalistka ds. szkoleń

E-mail.: aleksandra.jasinska@pro-cultura.pl

Tel.: 0-698 472 879

SoVo – dostępne radio internetowe

„SoVo – dostępne radio internetowe” to innowacyjny projekt zakładający utworzenie pierwszego w Polsce ogólnodostępnego portalu radiowego dla osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych – przyjaznego seniorom i osobom z niepełnosprawnościami. Celem naszych działań jest podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych.

Projekt oparty jest na uznanej w Europie dobrej praktyce Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). 

Portal radiowy będzie tworzony we współpracy z kołami PSONI, Uniwersytetami Trzeciego Wieku oraz studentami.  

W całej Polsce powstanie 15 Senioralnych Grup Radiowych oraz 15 Grup Radiowych OzNI, w których łącznie działać będzie 140 dziennikarzy – amatorów. Materiały na portal radiowy będą przygotowywane przy wsparciu ekspertów projektu. Portal będzie dostępny już w 4 kwartale 2020 r.  

Użytkownicy Radio SoVo niezależnie od wieku i poziomu swoich kompetencji cyfrowych, nauczą się jak swobodnie poruszać się w wirtualnej przestrzeni i wykorzystywać zasoby Internetu do pracy, nauki, rozwoju swojej pasji i budowania relacji z innymi.  

Projektowi towarzyszyć będą szkolenia oraz warsztaty, na których seniorzy, OzNI, osoby z otoczenia osób z niepełnosprawnością oraz studenci dowiedzą się także jak korzystać z portalu radiowego i tworzyć audycje oraz materiały wideo.  Łącznie przeszkolonych zostanie 5025 osób, ale portal będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych tematem.

 • Okres realizacji: luty 2020 – wrzesień 2022 
 • Budżet projektu: 4 864 057,47 zł 
 • Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach III Osi priorytetowej POPC – „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa”, Działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”. 

Partnerzy projektu: 

 • Fundacja Pro Cultura (lider projektu) – propaguje wiedzę i wymianę doświadczeń w zakresie rozwoju kultury i technologii społeczeństwa informacyjnego. 
 • Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) -jest pionierem i liderem w tworzeniu i wdrażaniu metod opartych o nowe technologie cyfrowe do edukacji i terapii OzNI.
 • Fundacja Zaczyn – działa na rzecz włączania osób starszych w aktywności obywatelskie. Celem fundacji jest wzmocnienie aktywności społecznej seniorów i wzmocnienie głosu osób starszych w debacie publicznej. 

Szukamy Specjalisty ds. organizacji szkoleń

W związku z rozpoczęciem Projektu „SoVo – dostępne radio internetowe” z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Fundacja Pro Cultura poszukujemy Specjalisty ds. organizacji szkoleń.

 • Szukamy osoby:
 • kontaktowej (budowanie pozytywnych relacji z Uniwersytetami Trzeciego Wieku oraz Uczelniami Wyższymi, a także trenerami oraz odbiorcami ostatecznymi);
 • o świetnych zdolnościach organizacyjnych (organizacja szkoleń z zakresu podnoszenia kompetencji cyfrowych);
 • lubiącej „porządek” w dokumentach (bieżące dbanie o dokumentację, listy obecności, sprawozdawczość);
 • mobilnej i dyspozycyjnej (gotowość do wyjazdów – szkolenia odbywają się w całej Polsce);
 • dobrze zorganizowanej, potrafiącej zarządzać swoim czasem i odpowiedzialnej (praca zadaniowa);
 • optymistycznej, sympatycznej i lubiącej ludzi (warunek bezwzględnie konieczny).

Jeśli jeszcze dodatkowo masz doświadczenie w pracy w trzecim sektorze, wysokie kompetencje cyfrowe i realizowałeś z sukcesami projekty ze środków unijnych i … to szukamy właśnie Ciebie.

Oferujemy:

 • pracę na 2/3 etatu w naszym biurze przy ulicy Sybilli (Sady Żoliborskie) przez przynajmniej dwa lata;
 • wynagrodzenie od 2000 do 2400 zł netto w zależności od doświadczenia;
 • sympatyczną atmosferę i przyjazny dający wsparcie zespół współpracowników;
 • ambitne wyzwania – pracę przy jednym z najinnowacyjniejszych projektów z zakresu podnoszenia kompetencji cyfrowych w Polsce.

Prosimy o przesłanie CV oraz listu motywacyjnego do 21 lutego 2020 roku na adres: magdalena.janczewska@pro-cultura.pl z dopiskiem stanowisko specjalisty ds. szkoleń. Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi osobami.

Na aplikacji prosimy o dopisanie klauzuli: Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Fundację Pro Cultura danych osobowych zawartych w załączonym CV oraz w innych dokumentach aplikacyjnych.

Ukraińscy trenerzy „Labiryntu Kroków” w akcji

Dobiegają końca zajęcia z uczniami w Ukrainie. Świeżo upieczeni trenerzy projektu „Labirynt Kroków” zachwycają kreatywnością i entuzjazmem.

W Rubieżnem i Sewerodoniecku uczniowie na pewno dotrą do celu po otrzymaniu sygnału SOS. Dostali już instrukcję i teraz tworzą algorytm i programują kosmicie bezpieczną drogę do domu.

„W opinii nauczycieli nauka poprzez zabawę powinna być bardziej upowszechniana i rozwijana szczególnie, że aktualnie nauczanie informatyki odbywa się w formie klasycznej lekcji a zastosowanie gier edukacyjnych nie jest jeszcze wystarczająco doceniane jako efektywny sposób nabywania wiedzy” – pisze raporcie dotyczącym projektu Katarzyna Szwedor, starsza specjalistka ds. badań i ewaluacji w Fundacji Pro Cultura.

RAPORT

„Labirynt Kroków” to projekt partnerski Fundacja Pro Cultura i ukraińskich – Tumbler i Plus / Minus Art Residence. 
Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany wregionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Autor Fot. Svietlana Kucenko

DATA PUBLIKACJI: koniec czerwca 2019 

Ekspertka Fundacji Pro Cultura wystąpi podczas Konferencji NAMLE 2019 w Waszyngtonie

Dr Joanna Rabiega – Wiśniewska będzie jedynym prelegentem z Polski i jednym z sześciu z Europy, który podzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą podczas głównej sesji programowej konferencji. Uczestnictwo w tym prestiżowym wydarzeniu jest możliwe dzięki dofinansowaniu Narodowego Instytutu Wolności oraz m.st. Warszawy.

Międzynarodowa Konferencja NAMLE 2019 odbędzie się na Uniwersytecie Amerykańskim (American University) w Waszyngtonie 26-28 czerwca. Wydarzenie organizowane jest co 2 lata przez National Association for Media Literacy Education. Spotkania NAMLE są prestiżową okazją do wymiany doświadczeń, poznania zaawansowanych metod wykorzystywania mediów i technologii w edukacji.

Poprzednia edycja składała się z 40 sesji, a referaty wygłosiło ponad 100 zakwalifikowanych uczestników. Ogłoszenie szczegółowej tematyki i nabór prelegentów do wydarzenia następuje w roku poprzedzającym konferencję.

Ekspertka Fundacji Pro Cultura będzie jednym z sześciu prelegentów z Europy występujących podczas głównego dnia konferencji.  Dr Joanna Rabiega-Wiśniewska podzieli się doświadczeniem organizacji z realizacji innowacyjnych projektów z wykorzystaniem metodologii STEAM w nauce dzieci i przeprowadzi interaktywną prezentację pt. „A Programming Lesson as a Teamwork Experience” z elementami gry i dyskusji dla uczestników Sesji Programowej.

Udział przedstawicielki Pro Cultury w konferencji zostanie uzupełniony wizytą zapoznawczą w School of Education, co pozwoli na poznanie nowych metodyk nauczania zawodowego oraz nawiązanie kontaktów i współpracy w ramach rozwijania metodyk STEAM.

Uczestnictwo w wydarzeniu jest możliwe dzięki przyznanemu 15 maja grantowi Narodowego Instytutu Wolności oraz wsparciu m.st. Warszawy.

Źródło finansowania: Program: PROO, priorytet 5 – wspieranie działań statutowych organizacji sektora pozarządowego, wspieranie rozwoju instytucjonalnego organizacji (w tym: budowanie stabilnych podstaw ich dalszego funkcjonowania, tworzenie perspektywicznych planów działania i finansowania, podnoszenie standardów pracy i zarządzania organizacją) oraz wspieranie rozwoju porozumień organizacji, platform współpracy, reprezentacji środowisk organizacji sektora pozarządowego

Wysokość dofinansowania: 10 000 zł

Bezpłatne szkolenia z nauki programowania w Chojnicach i Tczewie (6 i 7 czerwca)

Zapraszamy pracowników/współpracowników publicznych instytucji takich jak biblioteki; instytucje kultury prowadzące działalność społeczno – kulturalną; placówki doskonalenia nauczycieli z gmin wiejskich lub wiejsko-miejskich w powiatach: chojnickim, kościerskim, człuchowskim, starogardzkim, tczewskim, sztumskim, kwidzyńskim, malborskim i starogardzkim. Dowiesz się jak poprowadzić atrakcyjne zajęcia z programowania dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

Zapraszamy na BEZPŁATNE warsztaty z zakresu rozwoju kompetencji cyfrowych, medialnych, programowania, które odbędą się:

6 czerwca w Chojnickim Centrum Kultury (Chojnice, ul. Swarożyca 1) dla pracowników/ współpracowników instytucji w gminie wiejskiej lub wiejsko miejskiej w powiatach: chojnickim, kościerskim, człuchowskim ;

7 czerwca w Tczewie (Centrum Kształcenia Zawodowego NAUKA, ul. Warsztatowa 4) dla pracowników/ współpracowników instytucji w gminie wiejskiej lub wiejsko miejskiej w powiatach: kwidzyńskim, malborskim, starogardzkim, sztumskim, tczewskim.

Dla kogo jest nasze szkolenie? 

Zapraszamy osoby pracujące lub współpracujące z:

 • bibliotekami publicznymi;
 • instytucjami kultury prowadzącymi działalność społeczno – kulturalną;
 • publicznymi placówkami doskonalenia nauczycieli.

Uwaga! Instytucja delegująca pracownika/współpracownika musi być zlokalizowana w gminie wiejskiej lub wiejsko – miejskiej.   

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu?

 • dowiesz się, jak uatrakcyjnić zajęcia pozalekcyjne dla dzieci w wieku 6-9 lat z wykorzystaniem elementów programowania i nowoczesnych pomocy dydaktycznych (testowanie gier, robotów);
 • przećwiczysz podstawy programowania (zapewniamy sprzęt);
 • dowiesz się, na czym polega uczenie dzieci w klasach 1-3 programowania, jak i dlaczego warto to robić także poza szkołą;
 • otrzymasz dostęp do gotowych scenariuszy zajęć i platformy edukacyjnej;
 • skorzystasz z porad ekspertów projektu KoderJunior – Szkoła Mistrzów Programowania Pomorskie, w którym biorą udział nauczyciele i uczniowie z 26 szkół z rejonu chojnickiego oraz 39 szkół z rejonu starogardzkiego.

Zajęcia poprowadzą doświadczeni trenerzy z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (program w załączeniu). Zgłoszenie uczestnictwa należy przesłać na adres:

Termin nadsyłania zgłoszeń: 17 maja 

POBIERZ 

FORMULARZ – TCZEW

FORMULARZ – CHOJNICE

Liczba miejsc w szkoleniu jest ograniczona do 50 osób. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Zachęcamy do uczestnictwa. Pobaw się programowaniem! Zapoznaj się z metodami pracy! Skorzystaj z naszych materiałów!

PROGRAM

Ramowy program warsztatów dla osób z instytucji publicznych – otoczenia szkół

„Umiejętnością przyszłości jest umiejętność wykorzystania
i łączenia programowania z innymi przedmiotami”

Van Anh Dam z Girls Code Fun

8:30 – 9:00 Rejestracja osób uczestniczących

9:00 – 9:30 Czy każdy może programować? · informacje o projekcie · korzyści z uczenia programowania

9:30 – 14:00 Warsztaty w mniejszych grupach, w przerwie – lunch · programowanie unplugged – czyli bez użycia komputera · programowanie i jego etapy – nie taki diabeł straszny · Scottie Go! – angażująca gra do nauki programowania

14:00 – 15:15 Stoliki eksperckie – możliwość bezpośredniej rozmowy z ekspertami: · pomoce dydaktyczne do nauki programowania: koszty, użyteczność – prezentacje i rekomendacje dla placówek · efekty i wyzwania Projektu – co najlepiej się sprawdza w pracy z dziećmi/nauczycielami? · nawiązanie współpracy projektowej i merytorycznej z realizatorami · jak uczyć się z pomocą e-learningowej platformy edukacyjnej KoderJunior.pl

15:15 – 15:45 Podsumowanie i zakończenie