Uczymy programowania w Ukrainie

Uczymy programowania w Ukrainie

W dniach 8-13 kwietnia 2019 roku w Siewierodoniecku odbyły się szkolenia dla trenerów z sześciu organizacji. Zdobyta wiedza i doświadczenie pozwolą im w kolejnym etapie projektu przeszkolić nauczycieli, którzy poprowadzą zajęcia z nauki programowania dla ukraińskich uczniów edukacji wczesnoszkolnej.

„Labirynt kroków – polsko-ukraińska szkoła programowania dla dzieci”, to międzynarodowy projekt edukacyjny, kontynuujący doświadczenia Fundacji Pro Cultura zdobyte podczas realizacji w Polsce Projektu KoderJunior – Szkoła Mistrzów Programowania. Jedną z pomocy dydaktycznych wykorzystywanych podczas zajęć jest gra edukacyjna ScottieGo!

Labirynt realizowany jest przez Fundację Pro Cultura w partnerstwie z ukraińskim „Tumllerem” i „Art rezydencjami Plus-Minus”.

Podczas pierwszego etapu projektu polscy trenerzy przeprowadzili w Ukrainie intensywne 5-dniowe szkolenia dla z zakresu edukacji medialnej oraz warsztaty praktyczne w lokalnej szkole. Wzięło w nich udział 13 trenerów z reprezentujących następujące organizacje: „Nadzieja Młodych”, „Centrum Rozwoju Astra”, „Centrum Robotyki BETON”, „Moździerz” oraz Wydział Pedagogiki Uniwersytetu w Sumach i Połtawski Uniwersytet Ekonomiczno-Handlowy.

Podczas drugiego etapu, który rozpocznie się w połowie kwietnia i potrwa do wakacji, ukraińscy trenerzy samodzielnie poprowadzą zajęcia dla nauczycieli z sześciu obwodów w Ukrainie.

Łącznie w ramach projektu odbędą się 72 zajęcia dla nauczycieli i uczniów z klas 1-3.

Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Gry edukacyjne ScottieGo! wykorzystywane podczas zajęć ufundowała firma BeCreo.